O Judo

Zasady judo prof. Jigoro KanoJigoro-Kano

Ponad 125 lat temu, profesor Jigoro Kano założył pierwszą szkołę judo – Kodokan Judo. Od tego dnia, nauki japońskiego wielkiego mistrza pozostają aktualne. Jego wizerunek jest czczony w dojo na całym świecie. Kano rozwinął metodologię nauczania sztuk walki i rozwinął koncepcję filozoficzną o znaczeniu tej praktyki w charakterze i zachowaniu osoby.

Zasady judo stworzone przez prof. Kano

Zasada ogólna. Czynić tak aby jak najbardziej efektywne współdziałał umysłu i ciało.

Trzy podstawowe zasady judo

  • Ustąp aby zwyciężyć Zasada JU.zasady_judo
    Jeśli mocniejszy przeciwnik mnie popchnie, na pewno upadnę do tyłu, nawet jeśli zablokuję z całej siły. Jeśli natomiast w momencie pchnięcia ustąpię i wykorzystam stratę równowagi przeciwnika do wykonania własnej techniki to mam szansę na zwycięstwo.
  • Maksimum skuteczności przy minimum wysiłku Zasada SEIRYOKU ZENYO.
    Zasada ta opisuje dobór właściwego sposobu (techniki) do określonej sytuacji, polega ona na optymalizacji naszych poczynań. Nie będę przecież po pchnięciu rzucał przeciwnika w tył lecz w przód.
  • Przez czynienie dobra nawzajem do dobra ogólnego Zasada JITA KYOEI.
    Ta zasada mówi o szlachetnych założeniach etyki judo, zabrania używać judo poza treningiem lub walką sportową z wyjątkiem obrony koniecznej. Mówi jeszcze o dbaniu o współćwiczących, szczególnie o naszego partnera.

Siedem zasad filozoficznych, dla zaawansowanych zawodników judo

  1. Wiedza jest kontrolowaniem, a kontrolowanie – zwycięstwem.
  2. Kto się boi, jest skazany na porażkę.
  3. Tylko ten, który szuka z pokorą wiedzy, jest bliski doskonałości.
  4. Kiedy uświadamiasz sobie ze smutkiem, że nie znasz niczego, robisz twój pierwszy krok w nauce.
  5. Nigdy nie bądź dumny ze zwycięstwa nad przeciwnikiem. Ten którego pokonałeś dzisiaj może wygrać z tobą jutro; jedyne zwycięstwo, które przetrwa to przezwyciężenie twojej własnej niewiedzy.
  6. Judoka nie może doskonalić się, by walczyć, on walczy by się doskonalić.
  7. Zrozum, że ty który już potrafisz, musisz być cierpliwy, by nauczać swoich umiejętności.

Nakazy i Zakazy dla uczących się Judo. 
Yoshitsugu Yamashita (pierwszy zdobywca 10 Dana)
175px-YoshiakiYamashita

  1. Ucz się poprawnego stosowania rzutów. Siłowe podejście do rzutu nie jest poprawnym sposobem wygrywania w Judo. Najważniejsze jest wygrywanie przy pomocy techniki.
  2. Najpierw ucz się atakować. Zobaczysz, że obrona zawiera się w ataku. Nie zrobisz postępów zaczynając naukę od obrony.
  3. Nie obawiaj się upadku. Naucz się wyczucia czasu rzutu kiedy jesteś rzucany.
  4. Ćwicz swoje rzuty poruszając swoje ciało tak swobodnie jak to możliwe we wszystkich kierunkach. Nie wychylaj na jedną stronę i nie uszytwniaj się. Duża liczba powtórzeń techniki będzie nagrodzona dobrym rzutem.
  5. Zwiększaj liczbę treningów i zawodów. Nigdy nie będziesz robił postępu bez zwiększania liczby treningów.
  6. Nie wybieraj swoich przeciwników (tzn. nie mów, że lubisz lub nie lubisz trenować z konkretną osobą). Każdy ma swoją specjalizację, którą musisz opanować tak aby stała się także twoją.
  7. Nigdy nie zaniedbuj pracy nad swoimi dobrymi punktami. Ćwiczenie bez wysiłku mającego na celu rozwój będzie skutkowało wolnym postępem. Pracując nad doskonaleniem się zawsze pamiętaj o nawykach swoich i swojego przeciwnika.
  8. W treningi wkładaj swoje serce i duszę. Brak takiej postawy będzie przeszkadzało w dalszym rozwoju.
  9. Nigdy nie zapominaj o tym czego uczy cię instruktor lub wyższy stopniem. Podczas ćwiczenia osiągniesz większe postępy, jeśli będziesz pamiętał czego cię uczyli.
  10. Staraj się kontynuować trening tak długo jak to możliwe. Niepełne przykładanie się do treningu będzie miało poważne skutki w twoim rozwoju.
  11. Wstrzymuj się przed przejadaniem i piciem. Pamiętaj to przejadanie i picie zakończy twoje treningi Judo.
  12. Zawsze próbuj myśleć o postępie i nie myśl, że jesteś dobry – co często może się przydażyć trenującym Judo.
  13. Nie ma końca w uczeniu się Judo.

O znaczeniu UKEMI (padów) – Jigoro Kano

W dzisiejszych czasach nie widzi się już tych samych wyrazistych technik jak kiedyś. Wszyscy przyjmują bardzo sztywny i defensywny styl i wydają się całkowicie pochłonięci myślą o wygraniu zawodów (walki) nieprzejawiających aspiracji na wyższe dokonania. Ten kto mierzy wysoko z myślą o przyszłości nie może skupiać się na teraźniejszej wygranej lub przegranej.

Najważniejszym celem w treningu Judo jest rozwinięcie szybkości i nieskrępowanych, elastycznych ruchów ciała. Jeśli ktoś przystępuje do zawodów z jedyną myślą o tym, żeby nie być pokonanym, automatycznie ciało staje sztywne i defensywne – jest to nieodpowiedni stan na efektywną ostrą akcję. Podczas gdy ktoś postrzega wszystko jako sprawę zniewalającej siły i nieskrępowanych ruchów ciała nie martwiąc się zbytnio o bycie rzuconym, prędzej czy później rozwinie pożądane cechy i będzie w stanie zastosować je w ataku lub obronie kiedy nadarzy się okazja.

Aby stać się naprawdę niepokonanym w Judo nie powinno się polegać na swojej sile, ponieważ gdy spotyka się silniejszego przeciwnika z pewnością będzie się pokonanym. Są różne metody obrony, ale główną jest uchylanie się sile przeciwnika lub zmiana pozycji aby zredukować skutki zastosowania siły. Inną metodą jest pchanie lub ciągnięcie aby osłabić siłę, której przeciwnik zamierza użyć. Aby można było skutecznie użyć którejkolwiek z tych akcji obronnych trzeba nabyć elastyczności i szybkich ruchów ciała. Jak często mówiłem, jeżeli ktoś nie lubi być rzucany nie może się spodziewać, że stanie się mistrzem tej sztuki. Przyjmując rzuty raz za razem trzeba się nauczyć jak przyjmować upadki i przezwyciężać strach przed upadkiem. Wtedy zniknie strach przed atakami przeciwnikami i będzie się w stanie przejąć samemu inicjatywę ataku. Tylko przestrzegając tego sposobu ćwiczenia można się nauczyć prawdziwego Judo Waza. Zawody i ćwiczenia, które są sposobem trenowania powinny być prowadzone w taki sposób aby rozwijać szybkość i swobodny ruch ciała.

11

33

22

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress